ЦЕНТР АРТРОСКОПІЇ, ОРТОПЕДІЇ ТА ТРАВМАТОЛОГІЇ

субота з 09:00 по 15:00
Хірургічний корпус, 5-й поверх.
Телефон для запису на консультацію
Image Alt
Волинський обласний центр ортопедії, травматології і артроскопії
Послуги

«Біль у колінах зник а ноги стрункі, як 20 років тому»: ендопротезування колінних суглобів.

Загальні відомості:

Колінний суглоб по суті складається з чотирьох кісткових частин:
  • Стегнова кістка;
  • Гомілкові кістки: велика і мала кістки;
  • Наколінник.

На суглобовій поверхні стегнової кістки є два кісткових виступи, які називаються виростками. Суглобова поверхня великогомілкової кістки називається гомілкове плато. У здоровому стані обидві суглобові поверхні покриті шаром суглобового хряща, який виконує роль своєрідного амортизатора. Синовіальна рідина діє як мастило, забезпечує плавні рухи кісток і зменшує тертя. Меніски розташовані між стегновою кісткою та гомілковою кісткою. Два меніски, медіальний і латеральний, мають форму півмісяця і складаються з волокнистого хряща. Вони дозволяють краще переносити вагу в коліні, захищаючи таким чином вкриті хрящем поверхні суглобів. Колінна чашечка вбудована в структуру сухожилля, яка тягнеться від стегнової кістки до гомілкової кістки. Коли нога розтягується і згинається, колінна чашечка ковзає вгору або вниз, таким чином стабілізуючи колінний суглоб спереду. Колінний суглоб стабілізується важливим набором зв’язок:
бічні зв’язки утримують суглоб на місці з внутрішньої та зовнішньої сторони, тоді як хрестоподібні зв’язки стабілізують передню та задню частини колінного суглоба

Ендопротезування колінного суглоба – одна з найпоширеніших ортопедичних операцій. Рішення для обгрунтування оперативного лікування базується на прогресі хвороби та відчуттях пацієнта, коли нехірургічні методи та інші реконструктивні хірургічні процедури не можуть покращити лікування.

Медична наука постійно розвивається і вдосконалюється. В ендопротезуванні, використовуючи сучасні матеріали та хірургічні методи, у поєднанні з відповідною передопераційним плануванням та якісною реабілітацією , ми можемо допомогти людям відновити повну якість життя.

Певною мірою нехірургічні процедури можуть виявитися ефективними і тому є першим вибором лікування – це включає всі фізіотерапевтичні методи та ретельно сплановану програму вправ. Однак, коли всі можливості вичерпано, стан не покращується і не очікується подальшого покращення, єдиним довгостроковим рішенням є тотальне ендопротезування колінного суглоба .

Покази до операції:

Основні покази до хірургічного лікування патологій колінного суглоба за допомогою ендопротезування – порушення природної рухливості та біль, які не піддаються медикаментозній, фізіотерапевтичній чи іншій корекції.

А саме:
  • Гонартроз (деформуючий артроз коліна);
  • Артрози і артрити різного походження;
  • Хронічна травматизація суглобів;
  • Асептичний некроз тканин;
  • Корекція попередніх невдалих оперативних втручань;
  • Хвороби зв’язок і сухожиль, що перешкоджають нормальному функціонуванню суглоба.

Підготовка до операції

Підготовка до ендопротезування починається з детальної консультації ортопеда-травматолога, який оцінить стан суглоба, виявить показання до проведення операції та призначить передопераційне обстеження. У підготовчому періоді пацієнту бажано нормалізувати вагу тіла та харчування. Надмірна вага – зайве навантаження на ендопротез. Також важливо на період до і після операції кинути куріння, бо воно несприятливо впливає на кровообіг.

Напередодні операції слід пройти клінічне обстеження, яке включає в себе:
  • рентген дослідження хворого суглоба;
  • ультразвукове сканування м’яких тканин;
  • електрокардіографія;аналізи крові на основні показники: загальний, рівень глюкози, інфекції та інші залежно від ситуації;
  • консультації профільних фахівців за наявності супутніх захворювань;
  • консультації терапевта, кардіолога, анестезіолога.
  • Лікуючий лікар детально інформує про переваги різних видів ендопротезів, рекомендоване після операції навантаження, зміни способу життя

Операційна техніка

Хто гадає, що імплант суглоба, і вміння лікаря – це все, що необхідно для вдалого проведення операції – помиляється. Для якісної імплантації ендопротезу необхідне обладнання, вартість якого в десятки разів вища, аніж самої металоконструкції. Високотехнологічне обладнання нашої операційної дає змогу виконувати ендопротезування колінного суглоба з мінімальним пошкодженням тканин. Знеболювання – епідуральне або спінальне, яке переноситься набагато легше, ніж загальний наркоз. Пацієнт перебуває у свідомості, але болю не відчуває. Хірург робить невеликий розріз у проекції ураженого суглоба і замінює його на ендопротез, виконаний з найкращих матеріалів (сплавів металів, поліетилену і кераміки). Це гарантує високий ступінь міцності та стабільності конструкції. Операція триває приблизно 1 годину.Після встановлення ендопротеза хірургічна рана зашивається, прикривається стерильною пов’язкою.

Результат операції

Після ендопротезування колінного суглоба пацієнт позбавляється болю, пов’язаного з його ураженням. При виконанні всіх рекомендацій у реабілітаційний період рухливість і опорна функція кінцівки повністю відновлюється, що дає можливість повернутися до звичного способу життя.

Наші пацієнти (опис кожного малюнку нижче)

Малюнки №01, 02, 03 та 04 в динаміці відображають рентген-картину лікувального процесу. Даній пацієнтці у березні 2023 року виконано заміну лівого коліна, а у листопаді вже прооперована вдруге – ендопротезування правого колінного суглобу. На малюнку №05 пацієнтка через 2 дні після операції самостійно стоїть, може самостійно повільно йти, проте не робить цього, так як рекомендована хода з допоміжними засобами мінімум 1,5 міс після операції. Пацієнтка була виписана через 3 дні після ендопротезування.

На малюнках №06, 07 та 08 порівняльні рентгенограми наших пацієнтів до та після ендопротезування із різним видом деформації (варусна і вальгусна) коліна.

Малюнки №09 та 10 – пацієнтка з двобічним гонартрозом із вираженою варусною деформацією колінних суглобів. Запланована на 2-гу операцію у лютому 2024 року.

Нещодавно оперована вдруге пацієнтка (рентгенограми представлені на мал. №11, 12 та 13). Пані Віра дуже задоволена лікуванням, відгук її доньки тішить колектив Центру ортопедії, травматології та артроскопії. Крім ходи без болю пацієнтка “бонусом” отримала стрункі ноги, які мала ще 20 років тому:)

Отож, якщо Ви відчуваєте, що не можете терпіти біль в колінах – звертайтеся за консультацією. Будемо раді допомогти.
Консультація