ЦЕНТР АРТРОСКОПІЇ, ОРТОПЕДІЇ ТА ТРАВМАТОЛОГІЇ

субота з 09:00 по 15:00
Хірургічний корпус, 5-й поверх.
Телефон для запису на консультацію
Image Alt
Волинський обласний центр ортопедії, травматології і артроскопії
Послуги

ПЕРЕЛОМИ КЛЮЧИЦІ

Загальна інформація про травму:

Перелом ключиці – патологічний стан, за якого порушується цілісність ключичної кістки. Ключовими симптомами травми є гострий біль, набряк тканин, обмеження рухових функцій. Діагноз перелому ключиці встановлюється на підставі об’єктивного огляду і комплексного обстеження лікарями-травматологами. Перелом ключиці є одним із найпоширеніших типів травм плечового поясу. Найчастіше з ним стикаються діти, підлітки, люди похилого віку, а також ті, чия діяльність пов’язана з підвищеними фізичними навантаженнями (спортсмени, танцюристи, представники екстремальних видів і єдиноборств). Причиною перелому ключиці можуть стати прямі удари в цю ділянку, падіння з різної висоти, здавлювання тіла під час потрапляння в ДТП тощо.

Класифікація

У практичній травматології використовують класифікацію переломів ключиці за видами залежно від кількох параметрів:

  • за розташуванням: деформації зовнішньої середньої і внутрішньої третини кістки;
  • за типом уламків: поперечні, косі, косопоперечні, уламкові та S-подібні переломи ключиці;
  • за класом пошкодження: відкриті та закриті травми.

За ступенем порушень і наявністю ускладнень також виділяють переломи ключиці з пошкодженням нервів і судин, зі зміщенням кісткових уламків і без зміщення.

Симптоми

Першою ознакою, що вказує на перелом кісток ключиці, є біль. Він може віддавати в шию, ділянки грудної клітки залежно від характеру і локалізації ушкодження. Рухи рукою з боку травми зазвичай обмежені, при цьому часто спостерігається видима деформація кістки в травмованій ділянці. Також до типових симптомів перелому ключиці належать:

  • набряклість в ділянці перелому;
  • аномальна рухливість кістки;
  • крепітація (хрускіт) під час рухів рукою або натискання на ділянку пошкодження;
  • підшкірні крововиливи в ділянці травми.

Відкритий перелом супроводжується утворенням рани, з якої нерідко виступають уламки кістки. За наявності внутрішньої кровотечі можуть спостерігатися оніміння в місці ушкодження, запаморочення, нудота, легка слабкість.

Діагностика

Основними діагностичними заходами за підозри на подібну травму залишаються фізикальний огляд і рентгенологічне обстеження.

Візуальне обстеження дає змогу лікареві визначити чи є видимі пошкодження тканин; оцінити загальний стан пацієнта та необхідність екстреного оперативного втручання.

Рентгенографія допомагає дослідити пошкоджену ділянку: переглянути зону зламу, напрямок зміщення уламків, виявити можливі ускладнення, зумовлені переломом.

Як додаткову діагностику проводять базовий комплекс лабораторних аналізів, у складних випадках вдаються до КТ або МРТ. За ознак пошкодження нервових волокон показана консультація невролога.

Операції при переломах ключиці

Метод лікування перелому ключиці вибирають залежно від особливостей і тяжкості травми. Консервативна тактика доречна тільки в разі простих закритих ушкоджень без зміни положення фрагментів кістки та інших ускладнень.

Хірургічне лікування спрямоване на відновлення цілісності кісткових структур і повноцінних функцій кінцівки. Залежно від типу перелому використовують кілька варіантів оперативних втручань.

Остеосинтез

Після ручного зіставлення кісткових елементів проводять спицеву, накісну або внутрішньокісткову фіксацію

Відкрита репозиція

Полягає в з’єднанні окремих ділянок кістки з подальшою зовнішньою фіксацією.

Закрита репозиція

Проводиться за допомогою спеціальних апаратів, які без розрізу м’яких тканин забезпечують анатомічно правильне положення кісткових структур.

У більшості випадків після закінчення операції пацієнту на ділянку ушкодження накладають фіксуючу пов’язку або гіпс, що забезпечує повну нерухомість ключиці і прискорює зрощення кісткових тканин.

Алгоритм дій від лікаря ортопеда-травматолога

Насамперед при підозрі на перелом ключиці необхідно забезпечити повне знерухомлення травмованої ділянки – іммобілізацію. Вона допоможе уникнути зміщення, знизить ризик випадкового пошкодження кровоносних судин і нервових волокон кістковими фрагментами. Другий крок – прикладання холоду до травмованої ділянки. Він знизить больовий синдром і зменшить набряклість. Третій крок – доправлення потерпілого до лікувального закладу або очікування невідкладної допомоги. Самостійно зіставляти уламки, намагатися усунути деформацію, натискати на ділянку травми тощо категорично не можна!

Успіх лікування залежить не тільки від віку і стану пацієнта, характеру травми та ускладнень. Велику роль відіграє грамотна перша допомога за симптомів, що вказують на перелом ключиці. Якщо іммобілізація і симптоматична терапія проведені правильно, і пацієнт вчасно доставлений у стаціонар, шанси на швидке й успішне одужання багаторазово збільшуються.

Реабілітація

Повне відновлення після травми ключичної кістки триває від 3 до 6 місяців. Внутрішні фіксатори видаляються через 6-12 місяців. Термін реабілітації залежить від тяжкості перелому, стан ключиці на момент звернення до лікарів, наявності ускладнень та інших наслідків.

На період відновлення призначають:

  • антибактеріальна та протизапальна терапія;
  • фізіопроцедури, кожна з яких проводиться в певний період одужання;
  • симптоматичне знеболювання.
Консультація