Перелом кульшової западини
Загальні відомості ВИДИ УСКЛАДНЕННЯ
ЕКСПЕРТНА ДУМКА ЛІКАРЯ РЕАБІЛІТАЦІЯ ПИТАННЯ І ВІДПОВІДІ
- Кульшова западина – суглобова западина таза, що нагадує формою гнізда у яку заходить головка стегнової кістки.Переломи кульшової западини зустрічаються набагато рідше, ніж ушкодження шийки стегна або вивихи кульшового суглоба.
- Основною причиною такої травми залишаються дорожньо-транспортні пригоди, в яких тіло зазнає інтенсивного зовнішнього тиску. Іноді до такого перелому призводять падіння з висоти та важкі удари.
ВИДИ
Основна класифікація виділяє:
- прості переломи, куди входять поперечні ушкодження цілісності кістки та інші поодинокі деформації;
- складні переломи, при яких кістки роз’єднуються на кілька частин, а лінія зламу проходить через два і більше елементів кульшової западини.
До складних травм належать:
- повні переломи колон;
- T-подібний перелом;
- поперечний перелом, що одночасно поєднується з травмою задньої колони та/або задньої стінки.
УСКЛАДНЕННЯ
- Прогноз щодо простих переломів кульшової западини, як правило, сприятливий. Своєчасне звернення до лікаря та якісна реабілітація сприяють повному відновленню.
- Як і після будь-якої іншої операції, навіть найменш інвазивної, після хірургічного лікування перелому кульшової западини можуть виникнути ускладнення. Найчастіше розвиваються інфекції, рідше зустрічаються тромбози та посттравматичні артрози. Ретельна підготовка та підбір оптимальної тактики терапії значно знижують ризики.
- Ускладнення іноді виникають навіть за дотримання всіх правил. Найбільш поширеним наслідком є гетеротопічна осифікація (до 70% випадків). Це стан при якому в м’яких тканинах утворюються кісткові фрагменти у вигляді пластин. Іншим ускладненням може бути аваскулярний некроз (остеонекроз). Він характеризується омертвінням кісткових тканин через недостатнє кровопостачання.
СИМПТОМИ
- Основна ознака травми – інтенсивний біль у ділянці паху та кульшового суглоба, який не проходить навіть з часом. Потерпілий при цьому приймає вимушене положення у неприродній позі, що зовні проявляється як вивертання кінцівок назовні.
- Самостійне пересування неможливе: при спробі спертися на ноги виникає сильний біль. При зламі дна кульшової западини може спостерігатися сильний набряк, іноді з’являються об’ємні гематоми. Складні пошкодження можуть супроводжуватися больовим шоком, парезом сідничного або стегнового нерва.
ДІАГНОСТИКА
Специфіка ознак перелому дна кульшової западини дозволяє досвідченому травматологу – ортопеду поставити діагноз на підставі очного огляду та з’ясування обставин травми. Детально уточнити особливості патології допомагають:
- рентгенографія;
- КТ та МРТ кульшового суглоба;
- МРТ черевної порожнини та органів малого тазу.
Первинні дані надає рентгеноскопічне обстеження. У разі, якщо є підозра на залучення до процесу органів та масивні внутрішні пошкодження, раціонально відразу виконувати КТ або МРТ, які дають повнішу інформацію про стан кісток, суглобів, оточуючих м’яких тканин. Для оцінки загального стану та виявлення інших захворювань проводиться базовий комплекс лабораторних досліджень.
ОПЕРАЦІЇ ПРИ ПЕРЕЛОМІ КУЛЬШОВОЇ ЗАПАДИНИ
- Консервативна терапія при переломі тазових кісток кульшової западини застосовується лише у простих випадках, наслідки складних травм можуть бути вкрай тяжкими та повністю змінити життя пацієнта.
- Стандартом лікування при складних переломах залишається хірургічне втручання, яке проводиться лише після повної стабілізації пацієнта.
В арсеналі лікарів-хірургів є кілька варіантів терапії.
Закрита репозиція: Має на увазі відновлення анатомічно правильної позиції кісткових структур без розрізу.
Відкрита репозиція: Передбачає виправлення положення кісток кульшової западини через відкритий доступ шляхом накладання спеціальних фіксуючих пластин та інших пристроїв
Ендопротезування: Полягає у повній заміні пошкодженої частини або всього кульшового суглоба штучним аналогом
Як медикаментозну підтримку пацієнту показаний прийом знеболюючих препаратів. У разі, якщо в ході діагностики, крім перелому кісток кульшової западини, виявлено вивих, до лікування залучають спеціальні системи скелетного витяжіння
ЕКСПЕРТНА ДУМКА ЛІКАРЯ
- На частку переломів кульшової западини припадає до 15% випадків від загальної кількості пошкоджень кісток таза. В ортопедії та травматології він вважається найскладнішим станом. Наслідки перелому кульшової западини іноді дуже складно передбачити навіть за своєчасної діагностики та лікування. Дуже важливо негайно звертатися за допомогою до лікаря за найменшої підозри на травму. Пацієнтам похилого віку слід уважно ставитися до свого здоров’я. Виходячи на вулицю, треба враховувати погодні умови (дощ, вітер, ожеледиця), підбирати зручне взуття, що не ковзає, продумувати безпечний маршрут. За наявності проблем із опорно-руховим апаратом бажано використовувати допоміжні точки опори, наприклад, тростину.
- Травми кульшових суглобів – одні з найскладніших. Пацієнту потрібно бути готовим до тривалої реабілітації і з того, що його спосіб життя, можливо, сильно зміниться після відновлення.
РЕАБІЛІТАЦІЯ
- Тривалість відновлення залежить від тяжкості травми. У середньому цей термін не перевищує 8–10 місяців. Перші дні після операції пацієнт перебуває у стаціонарі під постійним контролем медперсоналу. Самостійне пересування можливе після 6-8 тижнів лише за допомогою допоміжних точок опори. Повне навантаження на ногу допускається не раніше ніж через 3-5 місяців після зрощення перелому.
- У цей період пацієнту призначають знеболювальні та підтримуючі препарати, курси лікувальної фізкультури. Активно використовуються фізіотерапевтичні методики, що допомагають швидше відновити рухливість та зменшити атрофію тканин.
ПИТАННЯ – ВІДПОВІДЬ
Як допомогти постраждалому при підозрі на перелом кульшової западини чи інших кісток тазу?
Насамперед – не чіпати, не перевертати та не переміщувати людину, за вийнятком ситуацій, коли їй загрожує смертельна небезпека. Потрібно викликати екстрену службу та бути готовим виконувати вказівки диспетчера до приїзду спеціалістів. Можна на область пошкодження додати холод. Якщо є відкриті рани, їх слід закрити чистою тканиною
Коли чекати на повне відновлення?
Термін відновлення залежить від багатьох факторів: вік, тип травми, проведеного лікування, супутніх захворювань. В цілому цей період не перевищує 1 рік